Forum Disciples, Disciples 3 on
 
Forum Disciples, Disciples 3  Najlepsze forum poświęcone rewelacyjnej serii gry Disciples
 FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Regulamin  Zaloguj  Rejestracja   Chat [0]   Discipedia  Download 

Poprzedni temat «» Następny temat
Saga o Wiedźminie

Który tom jest najlepszy??
Krew elfów
40%
 40%  [ 4 ]
Czas pogardy
0%
 0%  [ 0 ]
Chrzest ognia
40%
 40%  [ 4 ]
Wieża jaskółki
10%
 10%  [ 1 ]
Pani jeziora
10%
 10%  [ 1 ]
Głosowań: 10
Wszystkich Głosów: 10

Autor Wiadomość
Pyriel 
Rycerz piekieł
Wielki Cenzor



Wiek: 38
Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: zQnów
Wysłany: 2007-03-05, 13:05   Saga o Wiedźminie

O czym jest chyba nie muszę nikomu mówić bo nie wyobrażam sobie, że ktoś mógłby o niej nie słyszeć, chociażby ze względu na film /nienajlepszy miestety/. W tym temacie wyrazajcie swoje opinie na temat całości historii, a także o zbiorach nowel, które są jej uzupełnieniem.
Dla tych, którzy będą zainteresowani polecam taką kolejność czytania:
"Ostatnie życzenie" - zbiór nowel o Wiedźminie /polecam tytułowe opowiadanie, takie życzenie to i ja bym miał :evil: /
"Miecz przeznaczenia" - drugi zbiór opwiadań z którego wziął się podtytuł do filmu /o ile dobrze pamiętam/
"Krew elfów" - pierwszy tom sagi jednaknie będący początkiem historii, za zaczyna się we wcześniejszych zbiorach dlatego osoby zaczynajace od tej pozycji dużo tracą.
"Czas pogardy" - tom drugi sagi o Wiedźminie
"Chrzest ognia" - tom trzeci sagio o Wiedźminie /każdy musi przejść chrzest ognia/
"Wieża Jaskółki" - tom czwarty sagi o Wiedźminie /już około 600 stron akcji/
"Pani jeziora" - tom piąty i ostatni sagi który kończy się tak, że nie do końca wiadomo co i jak
Dla tych którzy się wciągną w opwiesć dla uzupełnienia polecam jeszcze "Coś się kończy coś się zaczyna". Jest to zbiór nowel w którym tytułowe opowiadanie jest związane zsagą jednak nie występuje w niej żaden z głównych bohaterów. A jednak to od niego wszystko się zaczyna.
Osobiście sagę wraz ze zbiorami nowel przeczytałem czterokrotnie i za każdym razem wciągała mnie mocniej i wyłapywałem więcej szczegułów. Niedługo zamierzam zacząć sagę poraz piąty, nadal jednak nie łatwo zdobyć wszystkie tomy


To jest mapa krainy w której toczy się akcja.
http://wiedzmin.zbowid.com.pl/images/mapensja.jpg
_________________

Ostatnio zmieniony przez Pyriel 2007-03-11, 14:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Thorus 
Krasnolud



Wiek: 34
Dołączył: 11 Gru 2006
Posty: 14
Wysłany: 2007-03-05, 19:09   

potwierdzam to co powiedział Pyriel :-) i zachęcam do przeczytania sagi Sapkowskiego przed obejrzeniem filmu bo to może was do niej zrazić :mrgreen:
_________________
Wrogowie którym grozisz, tworzą armię, wrogowie których niszczysz, tworzą groby.
 
 
 
Pyriel 
Rycerz piekieł
Wielki Cenzor



Wiek: 38
Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: zQnów
Wysłany: 2007-03-10, 09:31   

Dlaczego warto przeczytać?
Są to książki przepełnione akcją. Autor jest pasjonatem średniowiecza i legendy o królu Arturze. Opisane tu, zarówno wielkie bitwy jak i pojedynki są bardzo wiarygodnie opisane. Ja gdy czytałem sagę miałem wrażenie że wszystko to widze, dokładne ,ale nie długie i nudne, opisy sprawiały, ze obrazy same pojawiały mi się w głowie. Do wszystkiego dochodzi spora dawka humoru, w niektórych momentach musiałem odkładać książke i powstrzymywać swój śmiech /od sagi cięzko się oderwać więc wybuch śmiechu o około drugiej w nocy mógłby ludz pobudzić/
Historia jest opowiadana z różnych perspektw co czyni ją jeszcze ciekawszą. Pewna jej część jest np napisana jako opowiadanie starego bajarza, który zabawia dzieci opowieścią, innej części diowiadujemy się z lekcji historii lub poprostu w niej uczestniczymy.
Do wszystkiego dochodz wspaniale rozbudowany świat. Poznajemy cały ląd, jego władców, panujące konflikty i sojusze. Zdrada kłamstwa i oszustwa, odwujni agenci, siatki szpiegowskie i tajne stowarzyszenia.Mroczne plany i okrutne eksperymenty. I to wszystko z powodu jednej małej dziewczynki, której życie staje się piekłem.
_________________

 
 
Smash 
Zbir
Strażnik Lorda Rahla



Wiek: 40
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 223
Skąd: D'Hara
Wysłany: 2007-03-21, 21:34   

Ze wszystkich tych części odradzam ostatnią. Pisana jest tak jak by autorowi się już nie chciało dalej tego ciągnąć, zresztą z tego co słyszałem podobno i tak było co zresztą widać po jego kolejnych dziełach. Odszedł on kompletnie od wiedźminowego stylu pisania a szkoda.

Prawda jest taka, że Saga o Wiedźminie to jedyna FAntasy polskie które mi przypadło do gustu.
 
 
Pyriel 
Rycerz piekieł
Wielki Cenzor



Wiek: 38
Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: zQnów
Wysłany: 2007-03-22, 13:39   

Nie można czytać sagi pomijając jej zakończenie. Mi tom piąty się podobał a samo zakończenie odnosi się do największej pasji autora, czyli Legendy o królu Arturze.
Sposób, w jaki historia jest opowiadana gdzie jej części jest przedstawiona jako baśń bajarza opowiadana wiejskim dzieciom, inna na lekcjach historii. To wszystko tworzy pewien klimat, pewną tajemniczość.
Jak właściwie saga się kończy, czy Gerard przeżył czy umarł wszak miały go zabić trzy kły.
_________________

 
 
Smash 
Zbir
Strażnik Lorda Rahla



Wiek: 40
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 223
Skąd: D'Hara
Wysłany: 2007-03-22, 18:36   

W przypadku sagi o wiedźminie można, szczególnie gdy ostatnia część odstaje poziomem od reszty :/ wywołując przez to negatywne uczucia. Chodź sagę tą czytałem wiele lat temu to najmniej z niej pamiętam właśnie fabułę (raczej wcale) a najbardziej humor i mocne sceny co według mnie chyba najlepiej podkreśla co jest najmocniejszą stroną książki.
"Wychędoż się sam" xD

Różne rzeczy słyszałem o ostatniej części. Podobno Sapkowski nie chciał napisać ostatniej części przygód o wiedźminie i to podobno jego syn czy ktoś tam ją napisał a Sapkowski tylko poprawił, słyszałem również wersje jakoby wydawca zmusił autora do napisania tego... no cóż ile w tym prawdy sam nie wiem, choć jedno jest pewne Sapkowski miał i właściwie ma dalej dość jak to określiłem wiedzminowatego stylu pisania co widać po jego ostatnich dziełach.

Jego ostatnie dzieła to już nie ta klasa co Saga o Wiedźminie, niestety. Wielka szkoda bo to jedyny polski pisarz fantasy którym można było się pochwalić.

Wielu pisarzy nie potrafi utrzymać wysokiego poziomu i po pewnym czasie ich dzieła są coraz gorsze.
 
 
Armagedon 
Wiedźmiarz
Siła Nieczysta...



Dołączył: 15 Lut 2007
Posty: 168
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2007-03-27, 20:24   

możecie nie spojlerować ?? jak chcecie komentować to jest osobny temat ! ><

akurat zaczynają sie wakacje i muszę zaczac czytać bo mój zasób słów w stosunku do ynteligencji jest nizki... ale ponieważ wooooolno czytam to muszę zadać takie pytanie - jak długie są te książki ?? (chodzi mi o standardową czcionke )
_________________
Pojawiam się i znikam
 
 
Pyriel 
Rycerz piekieł
Wielki Cenzor



Wiek: 38
Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: zQnów
Wysłany: 2007-03-27, 20:40   

Dwa zbiory nowel po nieco ponad 300 stron.
Tomy I, II i III także coś koło tego, tom IV jakieś 500, a ostatni 600 coś.

Jednak, gdy się wczujesz to się bardzo szybko czyta, ze względu, chociaż na zajefajny czarny humor czasem po prostu wybuchałem śmiechem /szczególnie gdy na scenie sa karasie/
_________________

 
 
Smash 
Zbir
Strażnik Lorda Rahla



Wiek: 40
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 223
Skąd: D'Hara
Wysłany: 2007-03-27, 21:02   

Moge też polecić sagi które mają około 11 tomów a każdy ma 600-700 stron, jak chcesz?

ale to już w innym temacie
Pyriel
Ostatnio zmieniony przez Pyriel 2007-03-27, 21:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
P@weł 
Paladyn
...Inny...



Dołączył: 30 Sty 2007
Posty: 486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-04-05, 12:06   

Zapomniales dodac ze jest jeszcze krotkie opowiadnie "cos sie konczy, cos zaczyna"- wienczace sage o wiedzminie. Saga to saga, czyta sie ja cala z zapartym tchem i wg mnie wszystkie czesci trzymaja rowny poziom. Dlatego nie oddalem glosu ;-)
 
 
 
Pyriel 
Rycerz piekieł
Wielki Cenzor



Wiek: 38
Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: zQnów
Wysłany: 2007-04-05, 23:31   

Wspomniałem o tym opowiadaniu w poście otwierającym temat, ale żeby nie było to ma ono około 30 stron /polecam zawartą tam wersję Alicji w krainie czarów/. I gwoli ścisłości to opowiadanie jest otwierającym a nie wieńczącym sagę.
Także nie głosowałem i popieram przedmówcę w twierdzeniu, że wszystkie tomy trzymają poziom.
_________________

 
 
P@weł 
Paladyn
...Inny...



Dołączył: 30 Sty 2007
Posty: 486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-04-06, 10:02   

Cytat:
opowiadanie jest otwierającym a nie wieńczącym sagę.
Chyba cos ci sie pomylilo. Sapkowski napisal to opowiadanie, poniewaz czytelnicy poczuli sie troszke zagubieni po skonczeniu Pani Jeziora i chcial rozjasnic sytuacje (bardzo dawno ta sage czytalem ,ale jestem w 99% pewien swoich slow)
 
 
 
Pyriel 
Rycerz piekieł
Wielki Cenzor



Wiek: 38
Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: zQnów
Wysłany: 2007-04-06, 10:20   

No tak faktycznie to jest opowiadanie opisujące ślub Geralda z Jenefer „i ja tam byłam miód i wino piłam”, nie można go jednak uznać za takie właściwe zakończenie, bo chyba występują w nim postacie, które w sadze straciły życie.
Już wiem chodziło mi o opowiadanie, którego tytuł brzmi: „Droga bez powrotu”? To które opisuje spotkanie czarodziejki z jakimś rębajłom czyli rodziców naszego wiedźmina.
_________________

 
 
Kazgah 
Rycerz piekieł
Nikt


Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 149
Skąd: 666
Wysłany: 2007-04-06, 18:34   

Coś dla odmiany >;p
Przeczytałem tylko pierwsze 20 stron wiedźmina i muszę powiedzieć iż mnie odrzuca.
Nie mogę tego przeczytać, żebym nie wiem jakie cuda byście mówili. :-P
_________________
Nie ma co tu szukać, nic tu nie ma
 
 
P@weł 
Paladyn
...Inny...



Dołączył: 30 Sty 2007
Posty: 486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-04-06, 18:59   

Mógłbyś bardziej uzasadnić swoją wypowiedz? Jeszcze nie spotkalem kogos komu by sie Wiedzmin nie podobal :shock:
 
 
 
Kazgah 
Rycerz piekieł
Nikt


Dołączył: 02 Sty 2007
Posty: 149
Skąd: 666
Wysłany: 2007-04-06, 20:08   

Styl pisania pana S. mi nie przypdał do gustu. Po prostu odrzuca mnie ;> . W inny sposób nie jestem wstanie wytłumaczyć.
_________________
Nie ma co tu szukać, nic tu nie ma
 
 
P@weł 
Paladyn
...Inny...



Dołączył: 30 Sty 2007
Posty: 486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-04-07, 09:34   

Rozumiem. Wydaje mi sie ze w podobnym stylu sa utrzymane wiekszosc pozycji z polskiej fantastyki ( ku radosci gawiedzi :mrgreen: ), z czarnym humorem i erotyka. No coz sprobuj poczytac Jacka Piekare, moze ten bedzie dla ciebie lepszy.
 
 
 
Smash 
Zbir
Strażnik Lorda Rahla



Wiek: 40
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 223
Skąd: D'Hara
Wysłany: 2007-04-07, 15:26   

A może mu chodziło o język, takie stylizowanie na staropolski. Niektórzy pisarze przesadzają i dlatego polska fantasy odpycha. Niewiem czy czy angielskie fantasy też są pisane staroangielskim bo w tłumaczeniu tego nie widać a orginalnych nie czytałem bo mimo tego, że angielski znam w miare dobrze to było by dla mnie zbyt meczące.

p.s. Ostatnio dowiedziałem się, że umarł jeden z moich ulubionych pisarzy <chlip> chyba nie ma gorszej wiadomości dla fana niż fakt, że nie będzie mu dane przeczytać już żadnej nowej książki lubianego pisarza. :cry:
 
 
P@weł 
Paladyn
...Inny...



Dołączył: 30 Sty 2007
Posty: 486
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-04-07, 18:23   

Nie spotkalem sie jeszcze z czyms takim jak pisanie po staropolsku w polskiej fantastyce ( wsrod wspolczesnych pisarzy ofkoz). W porzasiu, nie podchodzi mu Sapokowski? Ok, a zycie toczy sie dalej... :-P
 
 
 
Smash 
Zbir
Strażnik Lorda Rahla



Wiek: 40
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 223
Skąd: D'Hara
Wysłany: 2007-04-07, 20:03   

Hmm.. słowo wychędożyć trudno uznać za współczesne choć mogę sie mylić, w końcu polonistą nie jestem :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Podobne Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
theme by michaczos.net & UnholyTeam
Tajemnice Antagarichu :: Heroes of Might & Magic 1,2,3,4,5,6 Forum