Forum Disciples, Disciples 3 on
 
Forum Disciples, Disciples 3  Najlepsze forum poświęcone rewelacyjnej serii gry Disciples
 FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Regulamin  Zaloguj  Rejestracja   Chat [0]   Discipedia  Download 

Poprzedni temat «» Następny temat
Najciekawsze gry logiczne
Autor Wiadomość
Uczeń 
Włócznik


Dołączył: 13 Maj 2013
Posty: 56
Skąd: z Bałtyku
Wysłany: 2013-07-06, 14:24   Najciekawsze gry logiczne

Oprócz Disa uwielbiam gry logiczne. Temat zakładam, żeby się podzielić z wami najciekawszymi grami logicznymi w które grałem. Topic warty uwagi bo gry te stymulują myślenie i ćwiczą koncentrację. Jeżeli znacie równie ciekawe pozycje dopisujcie się do tematu.

1. Darmowa gra Fungi

Gra polega na doprowadzeniu wszystkich ogników do wyjścia, trzeba wykorzystywać w niej różne elementy otoczenia i przedmioty tak, aby nie zablokować żadnemu możliwości dotarcia do wyjścia. Mamy tu ogniki roztapiające lód, detonujące ładunki wybuchowe, naśladujące ruchy i różne inne – każdy spełnia swoją unikatową rolę. Pierwsze levele są dość nużące, bo polegają na zapoznaniu gracza ze sterowaniem tak jak ten na poniższym filmiku, jednak potem jest ciekawiej (gra ma tylko ok. 20 leveli). Gra łączy się z internetem, jeżeli to komuś przeszkadza, można to obejść uruchamiając ją przez fungi.exe , a nie przez luncher.exe, kasując też adres serwera z pliku server.ini
filmik: http://www.youtube.com/watch?v=CQvRjT15k48
2. Berušky I i II/Robaki 3d
Prawie identyczną grą do fungi jest komercyjna, wiekowa już, gra Berušky II (czeskie Biedronki 2) z 2004 (tytuł polski „Robaki 3d”, angielski „Bug’s escape 3d”) - gra by była świetna (160 leveli), jednak jej wszystkim nie polecam, ze względu na ekstremalny poziom trudności (tylko dla geniuszy według mnie):

Prostszą od niej jest darmowa jedynka Berusky I jednak też późniejsze levele są dość karkołomne.
Tu przykład jednego z leveli jedynki:
http://www.youtube.com/watch?v=2NbQoac8Sbk
Biedronki trzeba bardzo umiejętnie doprowadzić do wyjścia - są tam ładunki wybuchowe do rozwalania beczek i innych przedmiotów, zdobywa się kilofy do rozbijania przedmiotów stałych; takich jak żelazne kule, są klucze przeznaczone do otwarcia drzwi do następnego levelu, oraz kolorowe klucze przeznaczone dla biedronek o określonym kolorze i wiele innych. Biedronki zmieniamy klawiszem tab. W dwójce mamy inne przedmioty (zapadnie, odważniki podwajające wagę, turbowitaminy powodujące zwiększenie siły, różnego rodzaju teleporty i windy tzw. inteligentne i zwykłe. Kilofy i materiały wybuchowe są identyczne jak w jedynce. (skrzynki mają różną wagę, trzeba się czasem nieźle namyśleć; które i jak przesunąć, ewentualnie spuścić z góry)
Darmową jedynkę możecie ściągnąć od twórców stąd: http://anakreon.cz/?q=node/1
Jeżeli komuś nie przeszkadza kiepska grafika i brak muzyki to też gra się nawet przyjemnie (najlepiej w sterownikach karty graficznej dać rozciągnięcie ekranu przy zachowaniu proporcji – wtedy gra nie jest miniaturowa.)

3.Quadrax IV-VIII

Gra wpisująca się w ten sam kanon, jednak z perspektywy platformowej to Quadrax IV (do VIII) -numer oznacza tu stopień trudności, dlatego nie polecam ściągać najpierw ósemki, bo zostaniecie zdruzgotani przez poziom trudności. Na planszy znajduje się mnóstwo przeszkód i pułapek, każdy ruch należy starannie zaplanować. Gra także jest darmowa, według mnie słabsza niż te omówione wcześniej.
Tu filmik z pierwszego levelu ósemki:
http://www.youtube.com/watch?v=P6ZwN3vSbHA
grę ściągniecie ze strony twórcy stąd: (kolejność linków według poziomu trudności):
http://quadrax4.wz.cz/app/p4_en.html
http://quadrax5.wz.cz/app/p1_en.html
http://www.quadrax6.wz.cz/app/p4_en.html
http://quadrax7.xf.cz/app/p4_en.html
http://quadrax8.wz.cz/app/p4_en.html

Na koniec najciekawsze – niestety komercyjne:
4. Cogs

Celem gry jest uruchomienie maszyn i różnych układów, poprzez przesuwanie zębatek, rur doprowadzających powietrze zasilające maszynę, czy balon i inne tego typu rzeczy. Także czasem synchronizacja, niektórych części uruchamiających maszynę, zegar czy dzwonek. W grze są także układanki dwustronne, gdzie przesuwając coś na jednej stronie, automatycznie przesuwamy rewers (drugą stronę układanki)
Opis ten nie wiele mówi ale zapewniam, że w grze raczej będziecie wiedzieli o co chodzi.
Gra jest trochę podobna do układanek kostki Rubika, ale ze względu na zróżnicowanie leveli, stopniowany poziom trudności jest dużo ciekawsza
Tu filmik z gry
http://www.youtube.com/watch?v=vNBcUhFbR2s
Przed kupnem radziłbym sprawdzić demo (8 najprostszych leveli), bo gra potrafi się przycinać na słabych laptopach (radziłbym poczekać na promocje i nie kupować steamowej, bo dużo wygodniejsza jest zwykła -bez drm). Sama gra jest ciekawsza od dema, więc proszę się nie zrażać. Wadą jest jednak to, że na wysokich levelach nie jest ona łatwa.
Demo ściągniecie stąd: http://www.cogsgame.com/


Na koniec równie ciekawa gra:
5. Battle vs. Chess (gra wymaga shaddera kart. graficznej min 3.0 na 2.0 się nie odpali)

edit: najlepiej przed zakupem przetestować demo link do dema nad informacją o wieku tu (kliknąć download demo, przepisać kod z obrazka i kliknąć submit - nie trzeba być zalogowanym do sklepu:
http://www.gamersgate.com/DD-BVSC/battle-vs-chess


Grę najtaniej kupicie na muve.pl i gram.pl (W Polsce nie ma dostępnych gier pudełkowych tylko cyfrowe). Amerykańska wersja nazywa się Check vs. Mate, ale jest to ta sama gra - tylko inny tytuł.

Nie są to jednak zwykłe szachy, dlatego warto na nie zwrócić uwagę. Nowatorstwo w zasadach gry jest tu doprawdy wielkie...; jeżeli jesteśmy nastawieni na naukę wyłącznie klasycznych szachów – te szachy nie są najlepszym wyborem. Do klasycznych szachów są lepsze programy, które także więcej oferują. Jednak dla tego kto chce zakosztować szachów z innymi regułami będzie to niemal idealny wybór.
Reklama producenta http://www.youtube.com/watch?v=iZVoT2ds9bY

Poniżej bardzo szczegółowy filmik w 3 częściach prawie o całej zawartości tej gry (skupia niestety dużo uwagi na mniej ciekawych elementach gry; losowe, slasher i kiepske mini gry – nie poświęcając prawie w ogóle uwagi najciekawszym aspektom tej produkcji czyli „trudnym problemom” i kampani:
http://www.youtube.com/watch?v=XzbZ6pQpAuY
http://www.youtube.com/watch?v=I016ur7SF9U
http://www.youtube.com/watch?v=gQy_YyPYFuo
Kampani naprawdę warto poświęcić uwagę. Zmieniono tu nieco lub mocno zasady gry choć spotykane są misje w stylu klasycznym np. daj mata w 2 minuty itp. To powoduje, że z misji na misję musimy zmieniać styl gry. Trzeba być bardzo elastycznym. Daje to dużo radochy. Jak ktoś jest ciekawy jakie mamy przykładowe rodzaje kilku nowatorskich gier zamieszczam spojler (6 misji z 30):

Spojler: /Jeżeli nie chcecie mieć zepsutej zabawy nie czytajcie!!!/
- jest misja gdzie osłabione bierki wzywają posiłki (bierkę zamiast ruchu) po iluś tam ruchach
- jest misja gdzie gońce mogą wskrzeszać zbite figury zamiast ruchu
- lub po zbiciu figury zamieniają się w bierki przeciwnika
- są misje gdzie trzeba swoimi bierkami kontrolować pola aby nie pojawiła się mgła nad połową szachownicy przeciwnika (gdy tylko nasz pionek zostanie zbity z pola kontrolowanego druga połowa szachownicy staje się niewidoczna pod mgłą i nie wiemy jakie ruchy wykonuje komputer-na jego połowie- dopóki znów nie wejdziemy na to pole kontrolowane").
Poziom trudności rośnie z misji na misję:
- Tak więc jest też trudniejsza misja gdzie musimy zrobić mata nie dając szacha.
- Jest też misja naprawdę trudna - daj mata nie zbijając żadnej bierki przeciwnika gdzie czarne mają: 2 gońce i konia, białe: rząd pionków, królową i 2 wieże.”
Koniec spojlera


Patrząc na rosnący poziom trudności mimo 30 misji gra nie jest wcale tak krótka. Początkujący może w nią grać nawet 1,5-2 miesiące i dłużej, gdy będzie przechodził 1, 2 misję na 2 dni. Zapewniam, że niektóre dalsze misje dla zupełnie początkujących będą nie lada wyzwaniem i będzie musiał je rozpoczynać conajmniej kilka razy. Przejście tej kampani w miesiąc to naprawdę sukces.
Miłym elementem gry jest system medali i osiągnięć, np. wygraj w 17 ruchach.
Oczywiście gra mimo atutów ma wiele wad – nie ma save-ów (szczególnie dokuczliwe gdy chcielibyśmy grę dokończyć jutro) – rodzajem autosave-ów jest po prostu odblokowywanie kolejnych leveli. W szachach klasycznych nie ma zegara, losowe ustawienia są dla mnie bezsensowne i tryb bijatyki slasher – tylko z komputerem to duże minusy. Poziom najtrudniejszy jest wogóle niegrywany – komputer wykonuje 1 ruch 10minut i dłużej. Na niskich poziomach na szczęście szybko. Siła gry na najtrudniejszym poziomie to ok. 1650-1700Elo mierząc punktacją z gry Chessmaster grandmaster (Chessmaster ma 2900Elo)
Największą wadą jednak jest multiplayer online (na niektórych kompach trzeba podobno bawić się w odblokowanie portów - u mnie nie) jeżeli nie mamy znajomego który mniej więcej w tej samej chwili uruchomi grę to nie pogramy - nie widać online graczy (wersja z gram.pl). Z wersją z muve.pl (dodatkowy klient games for windows live) może jest lepiej ale tylko w przypadku gdy mamy dodanego przyjaciela, bo bez tego sytuacja jest identyczna (z jednym przyjacielem mi gra działa, z drugim nie - wina zablokowanych portów, lub firewalla po jednej ze stron).


Rodzajów szachów jest kilka (w grze "twarzą w twarz" na 1 PC lub online); oprócz klasycznych szachów mamy:
- szachy marsylskie (2 ruchy w kolejce)
- samobójcze - musisz tracić bierki zamiast zbijać
- posiłki (możesz zamiast ruchu przywołać bierkę, jeżeli masz w rezerwie taką możliwość – gra crazyhouse bez możliwości wstawienia bierki szachującej lub matującej ).
- pojedynek (zbijanie polega na łapaniu strzałek, po lepszym refleksie widzimy animację zadawania ciosu przeciwnikowi i utratę energii danej bierki)
- niestety nie ma slashera w grze z człowiekiem



W grze z komputerem oprócz szachów klasycznych mamy mało sensowne tryby losowe:
– szaleństwo (rozsianie bierek po szachownicy bez sytuacji matowej)
-losowe ustawienie bierek w 1 i 8 rzędzie
-Jedynym sensownym trybem losowym (sprawiedliwym) jest tryb „rekrutacji”. Polega on na tym że gracz dostaje w swoich rzędach losowe bierki o wartości 39 punków (9puntów - królowa, 5 wieża, goniec 3, skoczek 3, pionek 1). Król jest ustawiony w rogu szachownicy, figury obok niego od najcenniejszej do najmniej cennej. Pionki znajdują się w następnym rzędzie zaczynając od narożnika króla.

Inne wady i zalety doczytajcie sobie w recenzjach (najważniejsze chyba wymieniłem).
W wersji z muve.pl musimy dodatkowo zainstalować klienta „games for Windows live”, wersja z gram.pl nie ma tego klienta.

P.S. Podobno Portal/Portal 2 był okrzykniety najlepszą grą logiczną swego roku, mnie jednak ta gra nie przekonała, dla mnie jest to gra bardziej zręcznościowa, dlatego jej tu nie opisuje - nie jest tak dobra jak to opisują recenzje
Ostatnio zmieniony przez Uczeń 2013-07-22, 23:21, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
Uczeń 
Włócznik


Dołączył: 13 Maj 2013
Posty: 56
Skąd: z Bałtyku
Wysłany: 2013-07-18, 00:12   

Tematu nie edytowałem z tego powodu, aby każdy mógł zobaczyć to co zostało dopisane. Dzięki za wyrozumiałość
Jeżeli uważacie, że obrazki przeciążają ładowanie strony umieszczę zwykłe linki do nich.


Dodaję grę rooks keep, umieszczam w grach logicznych ponieważ jednym z elementów tej gry jest gra w szachy (2 tryby: klasyczne, i bitewne). Gra niestety jest brutalna, tak więc z czystym sumieniem, jej polecić nie mogę, ale sama gra w szachy nawet przyjemna, opiszę tutaj tylko nią. W grze możemy prowadzić walki z botami i podobno multiplayer w takich sceneriach, dokładnie jak w medieval warfare:

(obraz znaleziony w necie).
Gra jest podobna do medieval warfare, w tym aspekcie i brutalności. (dla jednych pewnie plus dla innych minus). Dla mnie to duży minus. Mi się ten aspekt mocno nie podoba (w ten tryb grałem może 2-3 minuty)


...Wracając do szachów: W szachach miłym elementem jest to, że możemy sobie pograć z ze znanym silnikiem szachowym "stockfish", ustawienia na screenie (suwakami ustawiamy agresywność lub defensywę oraz poziom trudności (20 poziomów), mamy tu też coś takiego jak głębię - zaawansowane obliczenia ruchów kompa; pewnie tylko dla mistrzów). Możemy pooglądać mecz silnika jako kibic, :

Możliwe że jest możliwość podmiany na inny silnik, ale nie wiem jak to zrobić (wstawiając inne silniki do folderu engines - rybka, critter, houdini- gra ich niestety nie rozpoznaje).

Jest też duży wybór scenerii stołów (zamek, las, cmentarz, skały, łąki itd) oraz tryb gdzie pionki prowadzą bitewne pojedynki, można ten tryb wyłączyć, grając w klasyczne szachy (więcej ustawień czy gier szachowych w tej grze nie znajdziemy). Grę totalnie schrzanili, nie dali możliwości wyboru klasycznych pionków, a płaskie symbole odwrócono. Najgorszym elementem jest brutalność, aż mi się w brzuchu przewracało jak to wszystko oglądałem. To nie miło odebrałem.
Na szczęście w grze można wyłączyć całkowicie krew, lub ustawić dodatkowo znikające ciała ;) gdy już nerwy mamy zszarpane. Nieudanym jednak elementem jest przedstawienie symboli (druga strona jest do góry nogami),:




Nie podoba mi się też to że postacie są za duże w stosunku do szachownicy.

Wrzucam jeszcze parę screenów:








To w zasadzie tyle.

edit: Gra raczej tylko dla tych, którym brutalność w królewskiej grze nie przeszkadza. Mnie osobiście to mocno drażni. Dla mnie twórcy mogli zrobić jednak coś w stylu mniej drastycznym, ale to może kwestia gustu. Gra oczywiście dla +18 lat.
Ostatnio zmieniony przez Uczeń 2014-03-20, 23:16, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
sb8gapi 
Zbir
sb8gapi


Wiek: 43
Dołączył: 03 Maj 2013
Posty: 131
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-19, 10:58   

Battle vs Chess

Bardzo ciekawa modyfikacja gry w szachy z oryginalną oprawą graficzną.

Gra do kupienia na STEAM

http://store.steampowered...?snr=1_7_15__13

POLECAM!!!
Ostatnio zmieniony przez sb8gapi 2013-07-22, 23:00, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Uczeń 
Włócznik


Dołączył: 13 Maj 2013
Posty: 56
Skąd: z Bałtyku
Wysłany: 2013-07-19, 13:24   

Największą wadą w Battle vs. Chess z gram.pl jest to, że nie da się wogóle zobaczyć graczy online, w wersji z muve.pl widoczny jest wyłącznie dodany przyjaciel w kliencie games for Windows live (trzeba znać jego login-tag - w grze tych tagów nie widać), nie ma co ukrywać przez głupotę programistów serwery są puste.
Ostatnio zmieniony przez Uczeń 2013-07-20, 01:59, w całości zmieniany 8 razy  
 
 
sb8gapi 
Zbir
sb8gapi


Wiek: 43
Dołączył: 03 Maj 2013
Posty: 131
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-19, 13:35   

Witam
Ja tylko podałem propozycję zakupu. Każdy może kupić gdzie chce.
Ostatnio zmieniony przez sb8gapi 2013-07-19, 14:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Uczeń 
Włócznik


Dołączył: 13 Maj 2013
Posty: 56
Skąd: z Bałtyku
Wysłany: 2013-07-19, 13:53   

Sorry za długiego posta, ale chciałem, żebyście mieli przegląd najciekawszych gier szachowych, skoro o nich mowa.

Fritz 12

Do gry wyłącznie multiplayer (wyłącznie gra w klasyczne szachy), nadaje się genialnie fritz 12-13; powyżej opisane są beznadziejne w tym aspekcie. Niestety w tej grze jest dostęp wyłącznie czasowy do multiplayera, po okresie subskrypcji konta można grać tylko z kompem (Dlatego trzeba uważać, żeby nie kupić wersji fritza tylko na miesiąc lub 3 miesiące premium, bo są wersję premium na rok. Trzeba przed zakupem dopytać sprzedawców, bo informacje te często są skrzętnie ukrywane - jest napisane tylko dostęp do playchess (wtedy chodzi o konto zwykłe- nie premium). Jednak fritz oferuje wyłącznie klasyczną grę i nic poza tym (..ah i dodatkowo narzędzia do analizy partii; nic więcej). Fajną jednak rzeczą we fritzu jest oglądanie filmików z ważnych mistrzowskich pojedynków i turniei (na żywo, z komentarzami po angielsku, czasem niemiecku), można też uczesniczyć w lekcjach prowadzonych przez mistrzów, z aktywnym udziałem uczestników (darmowo 3 razy w tygodniu, po angielsku). Jednak te wszystkie atrakcje są dostępne wyłącznie dla użytkowników premium. Dlatego trzeba uważać przy zakupie jakie konto i na ile się kupuje. Są też zwykłe konta (nie premium), które nie dają możliwości oglądania tych atrakcji, pozwalają wyłącznie na grę online.

Acha we fritzu w grze online nie ma animacji przesuwania figur - animacje są tylko w grze hotseat i z komputerem.


"Chessmaster Grandmaster"

(wyżej nietypowe figury, ale są też klasyczne; 2d i 3d)

Do gry z kompem, wyłącznie w klasyczne szachy, najlepszy jest chessmaster - tu wszędzie są animacje przesuwania figur (mnóstwo stylów gry i botów grających jak ludzie, popełniających ludzkie pomyłki, w każdej partii grających inaczej (ok 200 awatarów z imionami od poziomu 23-2900, - dużo lepszy od fritza), gdy się pokona jednego, walczy się z następnym, jednak gra online już nie działa, dlatego do online najlepszy jest fritz (ewentualnie darmowe uboższe gry przeglądarkowe jak kurnik czy fics).

Z tych wielu propozycji na początek jednak bym polecał battle vs. chess, bo dzięki niemu można się wciągnąć w szachy. Pokazuje je od wielu stron, czasem bardzo ciekawych, wiele aspektów szachowych można poznać dzięki niemu, no i się nie znudzić. Chessmaster może się znudzić po jakimś czasie bo jest tam wyłącznie gra klasyczna, ale to też ciekwa propozycja, gdy ktoś już sie wciągnie.

Propozycja rookskeep jest ciekawa ze względu na podobieństwa do battle chess, ale to słabsza gra w porównaniu z Battle vs Chess, a ze względu na brutalność nie polecam.
Ostatnio zmieniony przez Uczeń 2013-07-19, 19:20, w całości zmieniany 14 razy  
 
 
Uczeń 
Włócznik


Dołączył: 13 Maj 2013
Posty: 56
Skąd: z Bałtyku
Wysłany: 2013-07-22, 22:21   

Demo Battle vs. Chess

Uwaga na stronie sklepu gamersgate.com można pobrać demo gry Battle vs. Chess. Lepiej wypróbować przed zakupem bo gra na kartach z shadderem 2.0 nie pójdzie.
Aby je pobrać wystarczy kliknąć przycisk download demo, przepisać kod z obrazka i kliknąć submit (nie trzeba być zalogowanym do sklepu). W grze ustawcie sobie polski język. W demie jest dostępny tylko 1 stół, nie można przełączać na zwykłe bierki. Jest dostępna pierwsza kampania (tylko na 1 stole) i trudne problemy - naprawdę ciekawe demo.

Grę najtaniej można kupić na muve.pl lub gram.pl (28 zł ale to jak kto chce):

link do dema:
http://www.gamersgate.com/DD-BVSC/battle-vs-chess

edit: szachy klasyczne grze rooks keep są trudniejsze na tych samych poziomach w porównaniu z battle vs. chess (testowałem tylko poziom 4), do tego rookskeep ma 20 poziomów trudności, battle vs. chess tylko 9, ale mimo wszystko porównując całość, Battle vs. Chess to jednak lepsza gra - dużo więcej oferuje. Tylko klasyczne szachy są lepsze w rookskeep. (w rookskeep można ustawiać czas ruchu komputera, a także inne parametry, w battle chess nie ma wogóle takich ustawień). Warto w rookskeep wyłączyć psychodeliczną muzykę, ciała i krew, wtedy gra się nawet porównywalnie do Battle vs. Chess. (niestety wadami są w RooksK., jak już było opisane; za duże postacie w porównaniu z szachownicą i symbole do góry nogami - patrz screeny). No ale dostajemy coś za coś - grający profesjonalnie, w Rk, silnik szachowy stockfish.

edit 10.2013 jednak da się zmniejszyć postacie w rooks keep, a także poprawić kąt widzenia - trzeba pogrzebać w opcjach gry (nie pamiętam tylko jak ta opcja się nazywała) - dzięki temu gra dużo zyskuje na grywalności - obecnie gram tylko w te szachy - gra się przyjemniej niż w Battle vs Chess, ale trzeba obowiązkowo wyłączyć muzykę, krew i zmniejszyć postaci :) - wtedy jest ok.
Ostatnio zmieniony przez Uczeń 2013-10-27, 02:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sb8gapi 
Zbir
sb8gapi


Wiek: 43
Dołączył: 03 Maj 2013
Posty: 131
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-10-11, 13:34   

Battle vs Chess PL do kupienia w CDP.PL w promocji za 7,49 zł (cena regularna 29,99)

https://cdp.pl/gry/battle-vs-chess
UWAGA!!!
Oferta ważna do poniedziałku 14.10.2013 roku do godz 12:00.
Taniej raczej nie będzie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Podobne Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
theme by michaczos.net & UnholyTeam
Tajemnice Antagarichu :: Heroes of Might & Magic 1,2,3,4,5,6 Forum