Forum Disciples, Disciples 3 on
 
Forum Disciples, Disciples 3  Najlepsze forum poświęcone rewelacyjnej serii gry Disciples
 FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Regulamin  Zaloguj  Rejestracja   Chat [0]   Discipedia  Download 

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Vozu
2012-08-13, 15:56
Kącik Filozoficzny
Autor Wiadomość
Wisz 
Weteran


Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 732
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-05-30, 21:41   

Arosal napisał/a:
Znasz dziesięć przykazań jedyne niezawodne prawo? Wiesz co to moralność? Zło to np. zabić, zgwałcić, okraść itp sadzę że już kapujesz...


Jedynie w naszej, zachodniej cywilizacji, która była wciskana innym ludom przemocą. Zresztą jakie ono ta niezawodne. Jeśli zabijam w obronie własnej, likwiduje jakąś mendę lub też w trakcie wojny zabijam wroga to niby źle postępuje? Że nie mając co jeść okradnę miejscowego watażkę, który dorabia się na ludzkiej krzywdzie jestem zły? Nie ma dla mnie większej zbrodni niż uniwersalizm, który niszczy różnorodność. Świat i życie jest zbyt skomplikowane, by jakaś formułka pasowała niezawodnie idealnie do każdej sytuacji w każdym miejscu świata.
_________________
Piszę poprawnie po polsku.
 
 
Arosal 
Bandyta



Wiek: 33
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 873
Skąd: Wolsztyn
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2011-05-30, 21:44   

Wiszu Boże jacy wy jesteście krótkowzroczni... My uznajemy, że musimy się bronić ktoś jednak powiedział "nadstaw drugi policzek" zresztą człowiek który podniósł na ciebie rękę łamie to prawo jako pierwszy to co dzieje się potem to już wynik JEGO BŁĘDU
Ostatnio zmieniony przez Arosal 2011-05-30, 21:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Raven 
Nosferat
Wieczny Bluźnierca



Wiek: 30
Dołączył: 22 Gru 2009
Posty: 784
Skąd: Tar Al'naihme
Wysłany: 2011-05-30, 21:44   

Red napisał/a:
Nieeeeech no zgadnę. Pewnie że cały ten biblijny mit o stworzeniu świata to była, czekaj, jakie to modne ostatnio słowo było... alegoria, o to! Symbol i przenośnia. Jakie to wygodne, nieprawdaż?


Właśnie o tym pisałem ;-)

Zgadzam się z Wiszem. Aro, jeśli ktoś Cię bije w policzek to nadstaw drugi... Kiedyś znajomy z kręgów "potępionych" przez kościół zabawnie to podsumował jednak nie jestem sobie w tej chwili tego przypomnieć niestety. Pamiętam jednak, że było zabawne i jednocześnie prawdziwe.
_________________


Jam jest Hermes
Który własne skrzydła pożerając
Oswojon zostałem
 
 
R'edoa Yevonea 
Naczelna Terrorystka
Róża Kurhanów



Wiek: 35
Dołączyła: 28 Maj 2007
Posty: 1560
Skąd: Ner'eeye Maha
Wysłany: 2011-05-30, 21:48   

Arosal napisał/a:

Znasz dziesięć przykazań jedyne niezawodne prawo? Wiesz co to moralność?


Moment. Jeśli zatem nie jestem chrześcijanką i nie obchodzą mnie chrześcijańskie reguły, to z moją moralnością musi być coś nie tak? Jak patrzę nie tylko na historię, ale i na teraźniejszość wyznawców owego "jedynego niezawodnego prawa" to mam trochę mieszane uczucia. Myślę, że świetnie to podsumował pewien światły człowiek, którego imienia wam póki co nie zdradzę: "Wasi chrześcijanie są tacy niepodobni do waszego Chrystusa."

Ale temat zaczyna nam uciekać w stronę której władz(i)a nie lubi, więc wstrzymać konie.
_________________

 
 
 
Arosal 
Bandyta



Wiek: 33
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 873
Skąd: Wolsztyn
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2011-05-30, 21:49   

Raven napisał/a:
Kiedyś znajomy z kręgów "potępionych" przez kościół zabawnie to podsumował jednak nie jestem sobie w tej chwili tego przypomnieć niestety. Pamiętam jednak, że było zabawne i jednocześnie prawdziwe.


Ja myślałem, że czasy kiedy to kościół potępiał już dawno minęły, hahah niech zgadnę nabluzgał na księży i teraz wielka dziwota że się oburzyli..

Red matką moralności jest biblia to od niej pochodzi tak mnie uczono...
Nauka nie popełnia błędów? Bron biologiczna, atomowa wodorowa? Dziś mozna zabić miliony w sekundę albo ułamek nie pierniczcie mi, że kościół komuś teraz szkodzi, siedzi w cieniu jak to znany publicysta napisał "wygodny chłopiec do bicia" i "tonący posąg"
Ostatnio zmieniony przez Arosal 2011-05-30, 22:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Raven 
Nosferat
Wieczny Bluźnierca



Wiek: 30
Dołączył: 22 Gru 2009
Posty: 784
Skąd: Tar Al'naihme
Wysłany: 2011-05-30, 21:59   

Moralność Aro istniała na długo przed narodzinami chrześcijaństwa, judaizmu czy islamu.

I nie, MY nie należymy do ludzi bluzgających na księży, kościoły, popów, rabinów etc. Wyznajemy zasadę, że nie wtrącamy się w ich wierzenia i oczekujemy tego samego od nich, chcemy by oni nie włazili z butami w nasze życie. Niestety nie działa to w obie strony i to MY na każdym kroku jesteśmy szykanowani. Ale tak chyba musi być i już dawno się z tym pogodziliśmy. Nosimy to brzemię z dumą :mrgreen: A obnosząc się z tym dumnie jak to określiłem dajemy przykład chrześcijańskiego nadstawienia drugiego policzka. Czy to nie ironiczne?
_________________


Jam jest Hermes
Który własne skrzydła pożerając
Oswojon zostałem
Ostatnio zmieniony przez Raven 2011-05-30, 22:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
R'edoa Yevonea 
Naczelna Terrorystka
Róża Kurhanów



Wiek: 35
Dołączyła: 28 Maj 2007
Posty: 1560
Skąd: Ner'eeye Maha
Wysłany: 2011-05-30, 22:00   

Arosal napisał/a:
matką moralności jest biblia to od niej pochodzi tak mnie uczono...

To idź mój drogi i doedukuj się także u innych źródeł! Mnie też różne rzeczy do głowy kładli, ale nie wydaje się logicznym, że ludzie spoza kręgu kultury judeo-chrześcijańskiej także posiadają moralność każącą nie zabijać, nie kraść i nie pożądać i nie kłamać? Aż takim jesteś szowinistą poznawczym, czy tylko udajesz na potrzeby tego tematu?!
_________________

 
 
 
Arosal 
Bandyta



Wiek: 33
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 873
Skąd: Wolsztyn
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2011-05-30, 22:05   

A po cholerę było nazywać siebie Satanistami? Macie swoje racje, ale ta nazwa? Wiecie kim on jest i nieobce powinny wam być terminy z nim związane, ale mimo wszystko obraliście sobie taki przydomek.
Z tego co wiem ideologia moralności wypłynęła z biblii jednej z najstarszych ksiąg. To na niej wzorowane było prawo europejskie, a somo chrześcijaństwo stanowi podwaliny naszej kultury.

R'edoa Yevonea napisał/a:
To idź mój drogi i doedukuj się także u innych źródeł! Mnie też różne rzeczy do głowy kładli, ale nie wydaje się logicznym, że ludzie spoza kręgu kultury judeo-chrześcijańskiej także posiadają moralność każącą nie zabijać, nie kraść i nie pożądać i nie kłamać? Aż takim jesteś szowinistą poznawczym, czy tylko udajesz na potrzeby tego tematu?!


Cofnij się kochana do początku tego tematu i zobacz co pisałem o pokrewieństwu religii świata... Uważam że wszystko ma wspólne korzenie.

Dno nie filozofia... to tylko obalanie, własne macie przemyślenia podawać a nie czyjąś wiedzą się szczycić
 
 
Raven 
Nosferat
Wieczny Bluźnierca



Wiek: 30
Dołączył: 22 Gru 2009
Posty: 784
Skąd: Tar Al'naihme
Wysłany: 2011-05-30, 22:13   

Aro mogę CI podesłać link do genezy tej nazwy. Swoją drogą ciekawa praca.

A w skrócie: Szatan jako taki jest symbolem buntu, w końcu jest pierwszym buntownikiem w historii wg tradycji judeo-chrześcijańskiej. Nie jest traktowany przez nas osobowo. Szatan stanowi symbol. Więcej nie chce mi sie pisać jak dalej Cie to Ciekawi pisz na gg albo PW ;-)

Co do moralności... Zapominasz o starożytnej Grecji, Egipcie i innych cywilizacjach powstałych na długo przed biblią.
_________________


Jam jest Hermes
Który własne skrzydła pożerając
Oswojon zostałem
 
 
R'edoa Yevonea 
Naczelna Terrorystka
Róża Kurhanów



Wiek: 35
Dołączyła: 28 Maj 2007
Posty: 1560
Skąd: Ner'eeye Maha
Wysłany: 2011-05-30, 22:14   

Arosal napisał/a:
Z tego co wiem ideologia moralności wypłynęła z biblii jednej z najstarszych ksiąg. To na niej wzorowane było prawo europejskie, a somo chrześcijaństwo stanowi podwaliny naszej kultury.


Moralność nie pochodzi z Biblii. Ani z Talmudu. Ani z Koranu. Ani nawet z egipskich Ksiąg Umarłych, nie pochodzi i już. Moralność to zbiór zasad i praw, głęboko zinternalizowanych w osobowość podczas procesu wychowawczego (socjalizacja podmiotu); ów system może być i zbiorem nakazów religijnych, jak i społecznych, obyczajowych i filozoficznych. Nie ma i nigdy nie będzie czegoś takiego jak moralność absolutna lub uniwersalna.
_________________

 
 
 
Wisz 
Weteran


Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 732
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-05-30, 22:21   

Czyli nie ma czegoś takiego jak moralność chrześcijańska, muzułmańska czy żydowska? Dziwne, bo zawsze myślałem, że to religia jest jednym z głównych rzeczy warunkujących moralność...
Raven, ale nie wypieraj się związku satanizmu z tym jego demonicznym obliczem, bo jak inaczej wyjaśnisz, że chociażby księgi w biblii Szatana są nazwane od czterech demonów :-P
_________________
Piszę poprawnie po polsku.
Ostatnio zmieniony przez Wisz 2011-05-30, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vogel 
Ochrzczony Ogniem
Disciples of evil



Wiek: 38
Dołączył: 03 Paź 2007
Posty: 2981
Skąd: Temperance
Wysłany: 2011-05-30, 22:21   

Arosal napisał/a:
matką moralności jest biblia to od niej pochodzi tak mnie uczono...




Gdzie wy te cytaty znaleźliście :?:

Arosal napisał/a:
Ja myślałem, że czasy kiedy to kościół potępiał już dawno minęły, hahah niech zgadnę nabluzgał na księży i teraz wielka dziwota że się oburzyli..

Nie mam prawa do ślubu kościelnego, komunii, rozgrzeszenia w Twojej opinii muszę być zatem baaaardzo złym człowiekiem Aro.


Arosal napisał/a:
Znasz dziesięć przykazań jedyne niezawodne prawo? .

Nie mam prawa do ślubu kościelnego, komunii, rozgrzeszenia w Twojej opinii muszę być zatem baaaardzo złym człowiekiem Aro. (powtarzam bo też bym chciał byś się jakoś do tego odniósł)
_________________
Hańba tym, którzy nazywają nas okrutnikami, odwracają oczy od stosu i zasłaniają uszy broniąc się przed krzykiem heretyka.
Albowiem smród jaki czują jest zapachem grzechu opuszczającym jego ciało, czując go poznajemy chorobę jaka toczy naszą duszę i pomaga się z niej wyzwolić.
Słuchając poznajemy ogrom łaski jaką kieruje ku nam Wszechojciec, albowiem nie jest to krzyk bólu a ekstazy przekraczającego wrota niebios.
Ostatnio zmieniony przez Vogel 2011-05-30, 22:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Elendu 
Leśny Duszek
driada



Wiek: 34
Dołączyła: 21 Gru 2009
Posty: 158
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2011-05-30, 22:22   

Arosal, proszę nie myl moralności jako fundamentalnego elementu naszej natury z kulturowym wyznaczaniem, co jest dobre, a co złe. Pamiętaj, że biblia, choć istotnie stara, nie zawsze wszystkim ludom była dostępna. Czy ludzie jej nie znający musieli być źli? Czy nie słyszysz o ludziach, którzy nie mają z nią wiele wspólnego, a są dobrzy w ogólnym pojęciu? Dobro i zło to płynne pojęcia, których interpretacja zależy od osoby interpretującej i jej spojrzenia. Nawet nie patrząc na działania ludzi, jeden powie że choroba czy kataklizm naturalny jest zły, ktoś inny że wcale nie do końca, bo pozwala zmniejszyć przeludnienie, wybiera najlepiej przystosowanych, mobilizuje ludzi do działania dla ratowania tych, co mają szanse przetrwać. Broniąc chrześcijaństwa nie atakuj innych, bo to nie jest raczej słuszna postawa. Nie stawiaj jako pewnik jego wyższości, bo tym, którzy wyższości nie widzą, nie zaimponują takie argumenty.
Red, jeśli chodzi o Darwina i Biblię, nie mogę się z tobą zgodzić. Sam fakt istnienia 2 opisów stworzenia świata, sprzecznych ze sobą, zmusza do uznania tego za przenośnię. Przy dosłownej interpretacji to po prostu się nie zgadza. Co do ewolucji, biologiczny punkt widzenia jak najbardziej uwzględnia przypadkowość. To czysty przypadek, że akurat ta mutacja zaszła w danym punkcie, prowadząc do efektu fenotypowego, szansa na to jest minimalna. To czy gen zostanie w środowisku zależy od środowiska, ta sama cecha w jednych warunkach umożliwi przetrwanie, w innych skaże na śmierć, też jest więc element losowości. Ale oprócz losowości działa prawo czerwonej królowej, które wykorzystuje losowość do stworzenia efektu znacznie mniej losowego, kontrolując to co nazwiemy zmiennością, przystosowaniem i ewolucją.
Namotałam, mam nadzieję że da się zrozumieć ;)
 
 
 
R'edoa Yevonea 
Naczelna Terrorystka
Róża Kurhanów



Wiek: 35
Dołączyła: 28 Maj 2007
Posty: 1560
Skąd: Ner'eeye Maha
Wysłany: 2011-05-30, 22:24   

Wisz napisał/a:
Czyli nie ma czegoś takiego jak moralność chrześcijańska, muzułmańska czy żydowska?

A skąd wyszło Ci takie niesamowite założenie? Z którego kosmosu, chłopie? Idź, ochłoń i przeczytaj mój post jeszcze raz, na wydechu.
_________________

 
 
 
Raven 
Nosferat
Wieczny Bluźnierca



Wiek: 30
Dołączył: 22 Gru 2009
Posty: 784
Skąd: Tar Al'naihme
Wysłany: 2011-05-30, 22:25   

Wisz napisał/a:
Raven, ale nie wypieraj się związku satanizmu z tym jego demonicznym obliczem, bo jak inaczej wyjaśnisz, że księgi w biblii Szatana są nazwane od czterech demonów


Wypieram się Wisz. Ja piszę o satanistach czyli wyznawcach tejże filozofii, Ty chyba masz na myśli nawiedzonych ludzi czczących szatana jako takiego jako bożka czy innego bałwana, niszczących nagrobki, bawiących się w bezczeszczenie chrześcijańskich symboli etc i nazywających się satanistami.
_________________


Jam jest Hermes
Który własne skrzydła pożerając
Oswojon zostałem
 
 
Arosal 
Bandyta



Wiek: 33
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 873
Skąd: Wolsztyn
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2011-05-30, 22:35   

Mówi się ze jego największe osiągnięcie w dwudziestym pierwszym wieku to właśnie kłamstwo "Parzcież mnie nie ma"

Vogel Serapel napisał/a:
Arosal napisał/a:
matką moralności jest biblia to od niej pochodzi tak mnie uczono...



Arosal napisał/a:
Znasz dziesięć przykazań jedyne niezawodne prawo? Wiesz co to moralność? Zło to np. zabić, zgwałcić, okraść itp sadzę że już kapujesz...


Gdzie wy te cytaty znaleźliście :?:

Arosal napisał/a:
Ja myślałem, że czasy kiedy to kościół potępiał już dawno minęły, hahah niech zgadnę nabluzgał na księży i teraz wielka dziwota że się oburzyli..

Nie mam prawa do ślubu kościelnego, komunii, rozgrzeszenia w Twojej opinii muszę być zatem baaaardzo złym człowiekiem Aro.


Raczej chłopiec w ciele mężczyzny... daruj sobie żarty, cofnij sie do moich pierwszych wpisów gdzie mówiłem o chrześcijaństwie, prawie nie wtrącając w to kościoła
Ostatnio zmieniony przez Arosal 2011-05-30, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vogel 
Ochrzczony Ogniem
Disciples of evil



Wiek: 38
Dołączył: 03 Paź 2007
Posty: 2981
Skąd: Temperance
Wysłany: 2011-05-30, 22:44   

Arosal napisał/a:

Raczej chłopiec w ciele mężczyzny... daruj sobie żarty

jakie żarty :?:

Raven napisał/a:
Ja piszę o satanistach czyli wyznawcach tejże filozofii

Satanizm to kult ciała nie ducha swoja drogą czytając Biblie szatana Antona Szandora La Veya nabrałem sporej ilości szacunku dla tego ruchu.

Aro jesteś w stanie przyznać racje w jakiejkolwiek sprawie wyznawcy innej religii, filozofii jeśli to z niej będzie czerpał argumentacje :?:
_________________
Hańba tym, którzy nazywają nas okrutnikami, odwracają oczy od stosu i zasłaniają uszy broniąc się przed krzykiem heretyka.
Albowiem smród jaki czują jest zapachem grzechu opuszczającym jego ciało, czując go poznajemy chorobę jaka toczy naszą duszę i pomaga się z niej wyzwolić.
Słuchając poznajemy ogrom łaski jaką kieruje ku nam Wszechojciec, albowiem nie jest to krzyk bólu a ekstazy przekraczającego wrota niebios.
 
 
 
Wisz 
Weteran


Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 732
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-05-30, 22:48   

R'edoa Yevonea napisał/a:
A skąd wyszło Ci takie niesamowite założenie? Z którego kosmosu, chłopie? Idź, ochłoń i przeczytaj mój post jeszcze raz, na wydechu.


Te religie opierają się na swoich księgach tzw. objawionych i to jest ich główne źródło, obok nauczania ichnich twórców czy mędrców. Czyli jeśli sama księga nie może być źródłem moralności, to wychodzę z założenia, że i religie na nich oparte nie mogą być.

Raven napisał/a:
Wypieram się Wisz.

Tu zakładam, że w swoich satanizmie opierasz się na Biblii Szatana (bo niby na czym innym?). Sam ją czytałem i znam ją. La Vey na początku kreuje Szatana jak symbol buntu, ale później zaczyna się księga bardziej demoniczna. A akurat o niszczeniu symboli religijnych itd nic w niej nie było (przynajmniej nie pamiętam), ale logicznie zakładając, Szatanowi musi być miłe to, co jest przeciw jego największemu wrogowi, czy Bogu, tak jak w drugą stronę tym bardziej, że Szatan miłościwym mięczakiem nie jest :-)
_________________
Piszę poprawnie po polsku.
 
 
Vogel 
Ochrzczony Ogniem
Disciples of evil



Wiek: 38
Dołączył: 03 Paź 2007
Posty: 2981
Skąd: Temperance
Wysłany: 2011-05-30, 22:51   

Wisz napisał/a:
Szatanowi musi być miłe to, co jest przeciw jego największemu wrogowi, czy Bogu, tak jak w drugą stronę tym bardziej, że Szatan miłościwym mięczakiem nie jest

Oj nie, nie, nie satanizm zabrania krzywdzenia tego kto nas nie krzywdzi. Nie ma wiec mowy o niszczeniu czyichś symboli pamięci. Nie ma tez rzeźnickich ofiar ze zwierząt, tak popularnych w różnych wierzeniach.
_________________
Hańba tym, którzy nazywają nas okrutnikami, odwracają oczy od stosu i zasłaniają uszy broniąc się przed krzykiem heretyka.
Albowiem smród jaki czują jest zapachem grzechu opuszczającym jego ciało, czując go poznajemy chorobę jaka toczy naszą duszę i pomaga się z niej wyzwolić.
Słuchając poznajemy ogrom łaski jaką kieruje ku nam Wszechojciec, albowiem nie jest to krzyk bólu a ekstazy przekraczającego wrota niebios.
 
 
 
Arosal 
Bandyta



Wiek: 33
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 873
Skąd: Wolsztyn
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2011-05-30, 22:52   

Wisz napisał/a:
Te religie opierają się na swoich księgach tzw. objawionych i to jest ich główne źródło, obok nauczania ichnich twórców czy mędrców. Czyli jeśli sama księga nie może być źródłem moralności, to wychodzę z założenia, że i religie na nich oparte nie mogą być.


Warto zauważyc, że te treści przed pojawieniem się pisma istniały w formie przekazu słownego i tu nie chodzi tylko o pierwszych chrześcijan
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Podobne Tematy
 
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
theme by michaczos.net & UnholyTeam
Tajemnice Antagarichu :: Heroes of Might & Magic 1,2,3,4,5,6 Forum