Forum Disciples, Disciples 3 on
 
Forum Disciples, Disciples 3  Najlepsze forum poświęcone rewelacyjnej serii gry Disciples
 FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Regulamin  Zaloguj  Rejestracja   Chat [0]   Discipedia  Download 

Poprzedni temat «» Następny temat
Lektury szkolne
Autor Wiadomość
Waskos 
Patriarcha
Kapłan Spamu



Wiek: 30
Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 595
Skąd: Masłowy Bród
Wysłany: 2011-05-08, 21:52   Lektury szkolne

Bardzo rzadko spotykałem się z pozytywnymi wrażeniami po przeczytaniu lektur wśród uczniów. Nie sądze aby były wszystkie były takie jak je opisują uczniowie. Przedstawcie tutaj lektury, które czytało się przyjemnie, oraz lektury, które powinno się wykreślić z kanonu, możecie też dać nowe propozycje do obowiązkowego kanonu.

Lektury, które czytało mi się przyjemnie to:
* "Pan Tadeusz"- Piękne przedstawienie sarmackiej kultury, oraz świetny bohater Jacek Soplica.
* Trylogia Sienkiewicza- Głównie za świetnych bohaterów, zwłaszcza Onufry Zagłoba.
* "Makbet"- Głównie za wciąż aktualne przesłania, każdy człowiek jest zdolny do zbrodni, a każda zbrodnia prowadzi do kolejnej zbrodni.

Wykreśliłbym z kanonu przedewszystkim "Cierpienia młodego Wertera", podczas czytania o jego nieszcząśliwej miłości, o którą w ogóle nie zawalczył, powtarzałem ciągle "No k... niech on się wreszczie zabije."
_________________
I lubię patrzeć, jak w panice
Pospólstwo z mieniem pierzcha drogą,
A po ich piętach wojownicy
Depcą i ławą suną mnogą.
Lubię to sercem całym!
 
 
 
Nagash ep Shogu 
Arcywampir
1st Fiddle of Mortis



Wiek: 37
Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 1908
Skąd: Cihael ep Eshar
Wysłany: 2011-05-09, 11:08   

Trylogia jest genialna, niemniej "Pana Wołodyjowskiego" pominę milczeniem, bo najmniej mi przypadł do gustu.

Ja bym do tego zbioru dorzucił jeszcze "Lalkę" za durnia Wokulskiego, tudzież obraz Warszawy ręką Prusa nakreślony oraz "Zbrodnię i Karę". Za całokoształt.
_________________

Księżyc świeci, martwiec leci,
Sukieneczką szach, szach,
Panieneczko, czy nie strach?



Nasz wampirek to smakosz i znawca,
przy tym wcale nie żaden oprawca!
Za ssanie kolacji płaci jak w restauracji,
Chyba, że honorowy krwiodawca...

Sysu, sysu, cmok, cmok, cmok,
Chyba, że honorowy krwiodawca!

 
 
 
Vogel 
Ochrzczony Ogniem
Disciples of evil



Wiek: 38
Dołączył: 03 Paź 2007
Posty: 2981
Skąd: Temperance
Wysłany: 2011-05-09, 11:52   

"Lalka" jest nuuudna, polecam "Dekamerona" zabawne i aż dziw że się w gronie lektur swego czasu znajdował.
_________________
Hańba tym, którzy nazywają nas okrutnikami, odwracają oczy od stosu i zasłaniają uszy broniąc się przed krzykiem heretyka.
Albowiem smród jaki czują jest zapachem grzechu opuszczającym jego ciało, czując go poznajemy chorobę jaka toczy naszą duszę i pomaga się z niej wyzwolić.
Słuchając poznajemy ogrom łaski jaką kieruje ku nam Wszechojciec, albowiem nie jest to krzyk bólu a ekstazy przekraczającego wrota niebios.
 
 
 
Waskos 
Patriarcha
Kapłan Spamu



Wiek: 30
Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 595
Skąd: Masłowy Bród
Wysłany: 2011-05-09, 12:29   

"Lalka" hmmm... To chyba jedyna lektura, której nie przeczytałem do końca. W ogóle mi się nie podoba literatura pozytywizmu, ile można opisywać firanke, kamizelke czy Bóg wie co jeszcze. Ponadto nie jestem przekonany czy to literatura powinna układać program społeczny, a takowy ułożyła w pozytywiźmie.
_________________
I lubię patrzeć, jak w panice
Pospólstwo z mieniem pierzcha drogą,
A po ich piętach wojownicy
Depcą i ławą suną mnogą.
Lubię to sercem całym!
 
 
 
Elendu 
Leśny Duszek
driada



Wiek: 34
Dołączyła: 21 Gru 2009
Posty: 158
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2011-05-14, 17:29   

Ano też za lalką nie przepadałam. Podobał mi się pomysł wiedźmina jako lektury, "Cierpienia młodego Wertera" potraktowałam jako komedię, "Chłopów" w miarę lubiłam. Z trylogii miałam tylko "Potop" to był niezły, choć jak zrobiła z tego test wyszło idiotycznie. Pytania w stylu "ile batów dostał", albo "jak miał na imię chłop wypromowany przez..." były komiczne jak na mój gust
 
 
 
Samurai Lum 
Wtajemniczony
Wędrowny Czaroznawca



Wiek: 30
Dołączył: 03 Lut 2011
Posty: 11
Skąd: Damnaror
Wysłany: 2011-05-15, 21:31   

@waskos Podzielam twoje zdanie o "Cierpieniach młodego Wertera". Jak ja to czytałem, to miałem dość, byłem wręcz oburzony niedojrzałością i bezmózgowiem głównego bohatera, jakie ziały poprzez ochy i achy w jego listach. Uffff!

Lalka mnie nudziła nie z powodu jej długości(chociaż ja z trudem przeczytałem pierwszą połowę, a przy drugim tomie sięgnąłem po streszczenie), ale nadmiernej szczegółowości. Po prostu wydawało mi się, że wszystko wokół stoi w miejscu, tej powieści ewidentnie brakuje dynamiki. Z drugiej jednak strony, ówczesne społeczeństwo i jednostki autor wyczerpująco przedstawił. Dla mnie tak naprawdę to jak dotąd jedyna lektura, omawianie której sprawiało mi wielką frajdę(na bogów Myrtany i Nevendaaru, jak stary jest ten kolokwializm?).

Moją ulubioną lekturą z liceum jest "Świętoszek"- co prawda akcja tkwi w sztywnych ramach antycznych trzech jedności, ale poza tym to świetna komedia epoki oświecenia. I te słuchy o Tartuffe'ie, z jakim zapałem modlił się i leżał krzyżem... "A Tartuffe?" :mrgreen:
_________________
"For too long I've been parched of thirst and unable to quench it. Too long I've been starving to death and haven't died. I feel nothing. Not the wind on my face nor the spray of the sea. Nor the warmth of a woman's flesh."
 
 
Arosal 
Bandyta



Wiek: 33
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 873
Skąd: Wolsztyn
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2011-05-15, 21:47   

Zbrodnia i kara - to dla mnie najlepsza lektura jaką kiedykolwiek czytałem: starcia poglądów, doskonały zarys zbrodni niemalże idealnej, zobrazowana bieda i nędza w całej okazałości, książka porusza wiele problemów moralnych, jedna z pierwszych powieści, która przedstawia alkoholizm jako chorobę, pod tym względem Dostojewski jest moim faworytem.
Co do lalki, zgadzam się w pełni choć porusza dużo problemów ówczesnego społeczeństwa, które i dziś wypływają na powierzchnię choć się o tym głośno nie mówi.
 
 
Raven 
Nosferat
Wieczny Bluźnierca



Wiek: 30
Dołączył: 22 Gru 2009
Posty: 784
Skąd: Tar Al'naihme
Wysłany: 2011-05-16, 15:25   

Mistrz i Małgorzata - nie ma lepszej lektury :mrgreen:
_________________


Jam jest Hermes
Który własne skrzydła pożerając
Oswojon zostałem
 
 
byzsla 
Paladyn
Bot nevendaarski



Wiek: 33
Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 351
Skąd: Ok. Olsztyna
Wysłany: 2014-11-28, 18:14   

Można zgłosić własne propozycje nowych lektur dla pierwszaków. Można co nieco wygrać

http://men.gov.pl/index.p...ne/1642-ankieta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Podobne Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
theme by michaczos.net & UnholyTeam
Tajemnice Antagarichu :: Heroes of Might & Magic 1,2,3,4,5,6 Forum