Forum Disciples, Disciples 3 on
 
Forum Disciples, Disciples 3  Najlepsze forum poświęcone rewelacyjnej serii gry Disciples
 FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Regulamin  Zaloguj  Rejestracja   Chat [0]   Discipedia  Download 

Poprzedni temat «» Następny temat
Religie Nevendaar
Autor Wiadomość
Michal787 
Adept
Łowca...



Wiek: 29
Dołączył: 12 Paź 2010
Posty: 124
Wysłany: 2011-04-08, 21:51   

Zgodzę się jednak nie umniejsza to roli wyznawców w poznaniu religii. Bo to, że nie przestrzegają, a nikt nie broni im nazywać się wyznawcami danej wiary też o czymś świadczy. Około z 99 % ludzi w naszym kraju przedstawia się jako katloicy, a mimo to wiemy jaka jest prawda. Jednak Kościół nie robi nic by temu zapobiec. To też świadczy o braku konsekwencji, co napewno może nam wiele powiedzieć o katolicyźmie na wstępie ;-) Od razu mówię, że nie oceniam tych ludzi z góry źle, mówię tylko, że łatwo można wyłapać pewne szczegóły, a to iż jakaś religia ma wady chyba nie jest niespodzianką.
Ostatnio zmieniony przez Michal787 2011-04-08, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vozu 
Mara
The Deergineer



Wiek: 32
Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 2265
Skąd: Witchwood
Wysłany: 2011-04-08, 21:58   

Michal787 napisał/a:
Zgodzę się jednak nie umniejsza to roli wyznawców w poznaniu religii. Bo to, że nie przestrzegają, a nikt nie broni im nazywać się wyznawcami danej wiary też o czymś świadczy. Około z 99 % ludzi w naszym kraju przedstawia się jako katloicy, a mimo to wiemy jaka jest prawda. Jednak Kościół nie robi nic by temu zapobiec. To też świadczy o braku konsekwencji, co napewno może nam wiele powiedzieć o katolicyźmie na wstępie ;-)


Z definicji żadna wiara nie jest przymusowa, dlatego trudno mówić tu o jakiejkolwiek niekonsekwencji - co mają, z batogami za ludźmi biegać?

Sytuacja w Nevendaarze jest nieco inna, ale nadal wiara nie jest w pełni przymusowa, ani nawet w jakiejś ogromnej mierze - w zasadzie jest całkiem sporo przecież ludów, które nie mają porządnej wiary, w tym ludzie nie czczący Wszechojca.
Wyznawcy robią swoje, w tym podążają za głosem własnego ego, chciwości etc. A to już jest odbieganie od religii właściwej na rzecz oceniania istot/grup istot, a nie o to autorowi tematu chodziło.

A skoro mówimy o autorze tematu - ja się natomiast z Arosalem nie zgadzam, offtopu nie ciągnę a wręcz ucinam tym stwierdzeniem.
_________________
 
 
Michal787 
Adept
Łowca...



Wiek: 29
Dołączył: 12 Paź 2010
Posty: 124
Wysłany: 2011-04-08, 22:02   

No może rzeczywiście jednak w ludach typu elfy widać, że są bardzo zależne od woli swojego boga. Postępują zgodnie z nim. Oczywiście następują tam dyskryminacje i tak dalej ale myślę, że nie problem pośród tego wszystkiego wyłapać pewnych faktów na temat Galleana
 
 
Waskos 
Patriarcha
Kapłan Spamu



Wiek: 30
Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 595
Skąd: Masłowy Bród
Wysłany: 2011-04-08, 22:05   

Mam pytanie do większych znawców uniwersum disciples. Czy posiadacie jakąś szerszą wiedzę na temat bóstwa zielonoskórych, niejakiego Grodkaza?
_________________
I lubię patrzeć, jak w panice
Pospólstwo z mieniem pierzcha drogą,
A po ich piętach wojownicy
Depcą i ławą suną mnogą.
Lubię to sercem całym!
 
 
 
Michal787 
Adept
Łowca...



Wiek: 29
Dołączył: 12 Paź 2010
Posty: 124
Wysłany: 2011-04-08, 22:11   

Vogel Serapel napisał/a:
Chodziło mi o to
Obrazek
gdy nazwałem ich zwierzętami.

To by było chyba na tyle.
 
 
Raven 
Nosferat
Wieczny Bluźnierca



Wiek: 30
Dołączył: 22 Gru 2009
Posty: 784
Skąd: Tar Al'naihme
Wysłany: 2011-04-08, 22:55   

Co do tego tekstu przesłanego kiedyś przez Vogela też go czytałem. Mam coś jednak prosto ze scenariusza wzięte. Mianowicie, Grokdaz był synem Gromdoka czyli głównego bóstwa orków.
O samym Grokdazie mówił cytat ze starej orczej legendy - "Po zabiciu dziesięciu tysięcy elfów, albo może stu, albowiem orki nie są biegłe w sztuce liczenia zdradziecko zginął od czegoś co oni nazywają ogniem z niebios."
Grokdaz był ojcem wilków i jak to napisane było wcześniej orki zbałamucone przez Mroczne Elfy widząc w Bestii Galleana cechy wilka uwierzyły, że przyczynią się do odrodzenia syna swego bóstwa.

Vozu napisał/a:
A skoro mówimy o autorze tematu - ja się natomiast z Arosalem nie zgadzam, offtopu nie ciągnę a wręcz ucinam tym stwierdzeniem.


Podpisuje się pod tym rękoma i nogami. :-P
_________________


Jam jest Hermes
Który własne skrzydła pożerając
Oswojon zostałem
 
 
Waskos 
Patriarcha
Kapłan Spamu



Wiek: 30
Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 595
Skąd: Masłowy Bród
Wysłany: 2011-04-11, 21:23   

Mam kolejne pytanie na temat neutralnego bóstwa, a raczej półbóstwa. Chodzi mi o Doragona, w D2 w wielu miejscach można spotkać jego ołtarze i artefakt zwany okiem Doragona. Wiem, że w jednej z misji hord wspominany jest jako ostatni przywódca smoków. Doragon pojawia się również w jednej z pojedyńczych misji zwanej chyba Anjanjuar jako czerwony smok zklęty w posągu. Czy posiada ktoś o nim szersze informacje?
_________________
I lubię patrzeć, jak w panice
Pospólstwo z mieniem pierzcha drogą,
A po ich piętach wojownicy
Depcą i ławą suną mnogą.
Lubię to sercem całym!
 
 
 
Vozu 
Mara
The Deergineer



Wiek: 32
Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 2265
Skąd: Witchwood
Wysłany: 2011-04-11, 21:29   

W jakiś sposób był związany z elfami, w czasie pierwszych Wielkich Wojen wraz z grupą poddanych sobie elfów poległ w bitwie z siłami Legionów zmierzających ku piekielnej bramie.

Chyba jedyne co o nim wiadomo, to że był półbogiem najprawdopodobniej potrafiącym podporządkować sobie każdego smoka. Swojego czasu wysunąłem teorię, że mógł być pół-bożkiem służebnym Solonielle i Galleana, co niejako tłumaczyłoby powiązania elfów ze smokami.
_________________
 
 
Raven 
Nosferat
Wieczny Bluźnierca



Wiek: 30
Dołączył: 22 Gru 2009
Posty: 784
Skąd: Tar Al'naihme
Wysłany: 2011-04-11, 21:50   

W jakiejś misji, nie jestem teraz pewien czy w pojedynczym scenariuszu czy jakiejś kampanii, można było zanieść oko Doragona do jego ołtarza i wtedy pojawiał się smok, który przechodził na naszą stronę. Ale o tym wcześniej pisał waskos.

Wzmianki szersze były o nim tylko w DI ale to i tak nie na tyle by można wysnuć jakieś konkretne wnioski. Można wysnuć wiele teorii tak jak zrobił to Vozu.

Ciekawa też jest bogini ludu moczar. Ashlisga? Nie wiem jak to się pisze. O niej chyba żadnych informacji nie było.
_________________


Jam jest Hermes
Który własne skrzydła pożerając
Oswojon zostałem
 
 
Vozu 
Mara
The Deergineer



Wiek: 32
Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 2265
Skąd: Witchwood
Wysłany: 2011-04-11, 21:59   

Raven napisał/a:
W jakiejś misji, nie jestem teraz pewien czy w pojedynczym scenariuszu czy jakiejś kampanii, można było zanieść oko Doragona do jego ołtarza i wtedy pojawiał się smok, który przechodził na naszą stronę. Ale o tym wcześniej pisał waskos.


Kampania Hord Nieumarłych, znalezione Oko Doragona można było przenieść z jednej misji do drugiej, a tak dokładnie to do przedostatniej, gdzie przebijało się przez jakiś łańcuch górski do ziem elfów. Była tam dolina zamieszkana przez smoki (kilka oddziałów) i ołtarz, po doniesieniu Oka do ołtarza zdobywało się kontrolę nad większością smoków na kilka tur.

Raven napisał/a:
Ciekawa też jest bogini ludu moczar. Ashlisga? Nie wiem jak to się pisze. O niej chyba żadnych informacji nie było.

Ashglisga, półbogini, oś fabularna scenariusza Totem Zemsty.
_________________
 
 
Waskos 
Patriarcha
Kapłan Spamu



Wiek: 30
Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 595
Skąd: Masłowy Bród
Wysłany: 2011-04-11, 22:55   

W sumie taki brak szczegółowych informacji na temat tych dwóch bóstw ma swoje dobre strony. Daje to możliwość do snucia nowych wątków fabularnych. Ja na przykład w moim scenariuszu Superbia przedstawiłem Agshlisge w sposób bardzo odbiegający od tego przedstawionego w misji Totem Zemsty.
_________________
I lubię patrzeć, jak w panice
Pospólstwo z mieniem pierzcha drogą,
A po ich piętach wojownicy
Depcą i ławą suną mnogą.
Lubię to sercem całym!
 
 
 
MachaK 
Barbarzyńca
Mojra Nevendaaru



Wiek: 111
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 936
Skąd: Popielisty wschód
Wysłany: 2011-04-12, 16:42   

http://disciples.phx.pl/D...oragon_opis.jpg

Jak znajdę płytkę do DSL to wam powiem co tam mówią o nim.

EDIT

Scenariusz Fire Fight - Doragan jest mistrzem smoków i zmienia ziemie w swoją domenę - trzeba go zabić i przywrócić te ziemie do stanu naturalnego. W miastach brak sensownych wieści, brak wieści czasowych.
_________________
Szaleństwo jest bramą, po której znajduje się nieśmiertelność. Nieśmiertelni mają wgląd na czas i przeznaczenie, a mając wgląd ma się też wpływ. Poddaj się władzy Mojrom, byś się nie rozpadł.
 
 
MachaK 
Barbarzyńca
Mojra Nevendaaru



Wiek: 111
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 936
Skąd: Popielisty wschód
Wysłany: 2011-08-06, 12:31   

http://alldisciples.ru/mo...le=view&sid=750

Z tego newsu wynika, że są jeszcze inne dodatkowe bóstwa, z wyjątkiem głównej piątki oraz znanymi nam Doraganem, Ashglisgą i Gromdokiem. Są ponoć jeszcze Hela (księżna nieumarłych), Pyros (bóg ognia) oraz Wir (czas i przestrzeń).

Helę pamiętamy (albo i nie) z D:SL. Nie wiem skąd wzięli Pyrosa i Wir. Ktoś może wie, lub ma pomysł?

W ogóle to te bóstwa niegłówne zostały tam nazwane "zapomnianymi".
_________________
Szaleństwo jest bramą, po której znajduje się nieśmiertelność. Nieśmiertelni mają wgląd na czas i przeznaczenie, a mając wgląd ma się też wpływ. Poddaj się władzy Mojrom, byś się nie rozpadł.
 
 
Qumi 
Adept



Wiek: 37
Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 516
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-08-06, 15:19   

Helę pamiętam z Disciples, była strażniczką krainy umarłych chyba w kampanii Klanów. Jej imię rzeczywiście pochodzi o bóstwa, ale czy w Disciples była bóstwem to ciężko powiedzieć. Pyrosa nie kojarzę, ani Wira.
_________________
The brighter light shines upon you, the darker becomes your heart.
 
 
 
Waskos 
Patriarcha
Kapłan Spamu



Wiek: 30
Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 595
Skąd: Masłowy Bród
Wysłany: 2011-08-06, 16:06   

Hela bóstwem z pewnością nie była w poprzednich odsłonach disów. Wskazują na to 2 elementy, a raczej ich brak.

Po pierwsze, była śmiertelna i została zabita przez śmiertelników. Wskazuje więc to na to, że była bardziej pół-bóstwem.

Po drugie, nie miała żadnych wyznawców. Wszystkie inne pół- bóstwa czy bóstwa neutralne miały wyznawców. Doragon- smoki, Agshilsga- moczary, Gromdok- zielonoskórzy.

Według mnie, to wymyślanie nowych bóstw, bo Wir i Pyros do takich chyba należą, jest pomysłem bardzo niedobrym, lekko mówiąc.
_________________
I lubię patrzeć, jak w panice
Pospólstwo z mieniem pierzcha drogą,
A po ich piętach wojownicy
Depcą i ławą suną mnogą.
Lubię to sercem całym!
 
 
 
MachaK 
Barbarzyńca
Mojra Nevendaaru



Wiek: 111
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 936
Skąd: Popielisty wschód
Wysłany: 2011-08-06, 18:32   

No właśnie problem w tym, że ich nie wymyślili. To, co dałam, to po prostu poinformowanie, że zmieniają ankietę i zamiast wielkich bóstw dają te pomniejsze ("zapomniane") do głosowania. Musiało to gdzieś jakoś być, bo taka inwencja własna jest raczej niemożliwa. Zwłaszcza, że alldisciples.ru nie jest oficjalną stroną disciplesów.

Patrz Waskos na to http://disciples.pl/viewtopic.php?t=1390 gdzie jest mowa o królestwie umarłych - Niflheim. A my wiemy, że krainą umarłych związaną z Mortis jest Alkmaar. Czy Hela to takie półbóstwo nieumarłych, przedmortisowe, czy po prostu potężna nekromantka? Trzeba będzie przejść to raz jeszcze i zobaczyć dokładniej.

EDIT

Ktoś pod newsem poinformował - Wir w kampanii Imperium był wspominany a Pyros w jakimś pojedyńczym.
_________________
Szaleństwo jest bramą, po której znajduje się nieśmiertelność. Nieśmiertelni mają wgląd na czas i przeznaczenie, a mając wgląd ma się też wpływ. Poddaj się władzy Mojrom, byś się nie rozpadł.
 
 
Qumi 
Adept



Wiek: 37
Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 516
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-08-06, 18:57   

A ja znalazłem coś tutaj o bogach: http://d3.heroes-centrum..../theocracy.html

http://translate.google.p...Ftheocracy.html
_________________
The brighter light shines upon you, the darker becomes your heart.
 
 
 
Waskos 
Patriarcha
Kapłan Spamu



Wiek: 30
Dołączył: 09 Lut 2011
Posty: 595
Skąd: Masłowy Bród
Wysłany: 2011-08-06, 21:04   

W takim razie muszę cofam moje ostatnie słowa. Nie pamiętam perfekcyjnie wszystkich scenariuszy z D1. Skoro występowały tam takie bóstwa, to można je rozwinąć. Jednak ten Wir i Pyros nie bardzo mi się podobają. Fajnie by jednak było gdyby bardziej wykorzystać potencjał "zapomnianych" bóstw, (a zwłaszcza Doragona, bo to jego oko i ołtarze walały się dość często w D2). Dzięki temu można będzie wykreować nowe rasy, bo każda rasa musi mieć boga. Fajnie by było też gdyby bardziej rozbudowano kulturę barbarzyńców.
_________________
I lubię patrzeć, jak w panice
Pospólstwo z mieniem pierzcha drogą,
A po ich piętach wojownicy
Depcą i ławą suną mnogą.
Lubię to sercem całym!
 
 
 
Nagash ep Shogu 
Arcywampir
1st Fiddle of Mortis



Wiek: 37
Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 1908
Skąd: Cihael ep Eshar
Wysłany: 2011-08-06, 21:28   

Doragona nie da się wykorzystać, bowiem Doragon został zgładzony przez Legiony podczas ostatniej misji w D1.

Żeby bardziej rozbudowali kulturę barbarzyńców, to musieliby wpierw tychże barbarzyńców do Nevendaaru przywrócić.
_________________

Księżyc świeci, martwiec leci,
Sukieneczką szach, szach,
Panieneczko, czy nie strach?



Nasz wampirek to smakosz i znawca,
przy tym wcale nie żaden oprawca!
Za ssanie kolacji płaci jak w restauracji,
Chyba, że honorowy krwiodawca...

Sysu, sysu, cmok, cmok, cmok,
Chyba, że honorowy krwiodawca!

 
 
 
Vogel 
Ochrzczony Ogniem
Disciples of evil



Wiek: 38
Dołączył: 03 Paź 2007
Posty: 2981
Skąd: Temperance
Wysłany: 2011-08-06, 23:50   

Zgładzenie bóstwa w Nevcendaar to oznacza jedynie odcięcie go fizycznie od jego dzieci. Zielon0oskórzy zostali w DIIU na tyle rozbudowani by swobodnie zaistnieć jako rasa grywalna.

Qumi napisał/a:
Helę pamiętam z Disciples, była strażniczką krainy umarłych chyba w kampanii Klanów. Jej imi

Aaaaaa naprawdę muszę odpalać grę od nowa? Ja ich nie pamiętam choć półbogowie czy bożki w disie się pojawiają
_________________
Hańba tym, którzy nazywają nas okrutnikami, odwracają oczy od stosu i zasłaniają uszy broniąc się przed krzykiem heretyka.
Albowiem smród jaki czują jest zapachem grzechu opuszczającym jego ciało, czując go poznajemy chorobę jaka toczy naszą duszę i pomaga się z niej wyzwolić.
Słuchając poznajemy ogrom łaski jaką kieruje ku nam Wszechojciec, albowiem nie jest to krzyk bólu a ekstazy przekraczającego wrota niebios.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Podobne Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
theme by michaczos.net & UnholyTeam
Tajemnice Antagarichu :: Heroes of Might & Magic 1,2,3,4,5,6 Forum