Forum Disciples, Disciples 3 on
 
Forum Disciples, Disciples 3  Najlepsze forum poświęcone rewelacyjnej serii gry Disciples
 FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Regulamin  Zaloguj  Rejestracja   Chat [0]   Discipedia  Download 

Poprzedni temat «» Następny temat
Komentarze"Pieśń kukułki"
Autor Wiadomość
Qumi 
Adept



Wiek: 37
Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 516
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-09-15, 15:19   Komentarze"Pieśń kukułki"

Tutaj możecie komentować moje małe opowiadanie ;)

Opowiadanie: http://disciples.pl/viewtopic.php?t=458
_________________
The brighter light shines upon you, the darker becomes your heart.
 
 
 
Nagash ep Shogu 
Arcywampir
1st Fiddle of Mortis



Wiek: 37
Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 1908
Skąd: Cihael ep Eshar
Wysłany: 2008-09-15, 15:27   

Skoro został już założony temat, to się wypowiem :-)

Opowiadanie za krótkie, brak mi jest właściwego rozwinięcia i dobrego zakończenia. Motyw z pokazywaniem wydarzeń z punktu widzenia ptaka podoba mi się, z wykonaniem od strony technicznej już gorzej, mam takie wrażenie, że masz pomysł na akcję, chcesz go przełożyć na konkretne zdania, ale jest problem z ich łączeniem.

Trochę Ci się literówek przytrafiło, troszeczkę zgrzytów (stukot kopyt po leśnym poszyciu? nierealne, raczej stłumiony tętent ;-) ). Musze sobie to jeszcze raz przeczytać, przynajmniej tyle, jeśli chodzi o pierwsze wrażenie.

Jeśli miałbym wydawać całościową ocenę, to takie 3... Za krótkie jest po prostu, może w bardziej rozwiniętym opowiadaniu pokażesz coś lepszego? Zachęcam :)
_________________

Księżyc świeci, martwiec leci,
Sukieneczką szach, szach,
Panieneczko, czy nie strach?



Nasz wampirek to smakosz i znawca,
przy tym wcale nie żaden oprawca!
Za ssanie kolacji płaci jak w restauracji,
Chyba, że honorowy krwiodawca...

Sysu, sysu, cmok, cmok, cmok,
Chyba, że honorowy krwiodawca!

 
 
 
Qumi 
Adept



Wiek: 37
Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 516
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-09-15, 16:42   

Bo to miało być krótkie, to krótkie opowiadanie, a nie powieść :P Tylko taki wstęp do książki, można by porównać, jakie są jednostronicowe w niektórych ;-) hmmm pisałem w wordzie i nie podkreślił mi literówek, a literówki to się nawet Gąbrowiczowi zdarzały :-P od czego ma się wydawnictwo :-P Ale spoko postaram się przyjrzeć następnym razem.

Wolę pisać takie małe opowiastki, opowiadające jedną chwilę czy część dnia niż długie opowiadania, takie mnie nudzą z czasem przy pisaniu. Opowiadanie to miało być krótkie i koncentrujące się na pieśni kukułki i tego małego niedopowiedzenia związanego z nią i królową, a przez to całą rasą elfów ;-)
_________________
The brighter light shines upon you, the darker becomes your heart.
 
 
 
R'edoa Yevonea 
Naczelna Terrorystka
Róża Kurhanów



Wiek: 35
Dołączyła: 28 Maj 2007
Posty: 1560
Skąd: Ner'eeye Maha
Wysłany: 2008-09-15, 16:55   

Małe opowiastki mają dość zwięzłą formę, nawet jeśli to prolog :-) polecam przejrzenie Biblioteki.
_________________

 
 
 
Qumi 
Adept



Wiek: 37
Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 516
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-09-15, 17:05   

Hmmm.. zwięzłą formę? Mogłabyś mi wytłumaczyć co masz na myśli, bo nie rozumiem za bardzo co przez to rozumiesz.

Przeglądając dość szybko, czytając z 40 pierwszych linijek tekstów, większość z nich to dialogi, a ja nie cierpię pisać dialogów... wolę jak najmniej słów... co zresztą widać chyba :-P

Opowiadanie zaczyna się kukułką, przechodzi na jeźdźca i kończy się kukułką, ma zamkniętą kompozycję, jeśli przez to rozumiesz zwięzłą. Jest wiele rzeczy pominiętych, nieopisanych, ale taki też był zamiar, aby było parę niedomówień, parę luźnych aluzji, itp.
_________________
The brighter light shines upon you, the darker becomes your heart.
 
 
 
R'edoa Yevonea 
Naczelna Terrorystka
Róża Kurhanów



Wiek: 35
Dołączyła: 28 Maj 2007
Posty: 1560
Skąd: Ner'eeye Maha
Wysłany: 2008-09-15, 17:19   

Owszem, utwór ma budowę klamrową, ale jak napisał już mości graf - brak rozwinięcia i dobrego zakończenia.

A, tak, dla polecenia (nie żeby to było coś, hm, idealnego) - http://zebradeath.deviant...niczka-70736856

i

http://zebradeath.deviant...tyzana-73683436
_________________

 
 
 
Nagash ep Shogu 
Arcywampir
1st Fiddle of Mortis



Wiek: 37
Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 1908
Skąd: Cihael ep Eshar
Wysłany: 2008-09-15, 17:31   

Phi, kryptoreklama - nieładnie R'edzia :]

I owszem, literówki mogły się nawet Gombrowiczowi przydarzyć - to tylko taka techniczna uwaga była. W tekście stosujesz zamiennie "kukułka" i "jaskółka".

Brak dialogów uważam za wadę każdego opowiadania, dialogi ożywiają postacie, akcję, dostarczają informacji, których ciągłe opisywanie jednolitym tekstem nużyłoby czytelnika. Ale to już kwestia gustów i guścików - pod rozwagę do literackiej dysputy ;-)

Rozumiem, że zamysłem Twoim było krótkie opowiadanie, ale pisząc, iż jest za krótkie, miałem na myśli to, że akcja jest jakaś taka niedokończona, zostawiasz czytelnika z informacją, z którą ten nie wie co ma zrobić... Spójrz; leci kukułka, poddaje się emocjom lasu, leci, umiera, chowa ją elf, który dostarcza do stolicy wiadomość, że Gallean zmarł/zniknął, czy tez Wotan mu zrobił ku-ku. I tutaj jest "ciach!". Ok. wiem, że Galleana spotkało coś strasznego, ale co dalej? Co z tego? Dostarczyłeś mi jedną informację, ale to za mało by porwać czytelnika, by wywrzeć wrażenie. Bo brakuje chociażby minimalnej puenty, jakiegoś wydarzenia, które rokowałoby, że w związku z tym stanie się coś strasznego, będzie się COKOLWIEK dziać. Ja takiego wrażenia po lekturze nie mam. Brak mi tej konkluzji na końcu.
_________________

Księżyc świeci, martwiec leci,
Sukieneczką szach, szach,
Panieneczko, czy nie strach?



Nasz wampirek to smakosz i znawca,
przy tym wcale nie żaden oprawca!
Za ssanie kolacji płaci jak w restauracji,
Chyba, że honorowy krwiodawca...

Sysu, sysu, cmok, cmok, cmok,
Chyba, że honorowy krwiodawca!

 
 
 
Qumi 
Adept



Wiek: 37
Dołączył: 11 Lut 2007
Posty: 516
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2008-09-15, 17:41   

Aj, bo to ciach to tak specjalnie, jako, że miał to być wstęp do sesji to raz, a dwa hmm... aluzji nie wyłapałeś... głos królowej brzmi jak śpiew kukułki, która śpiewała żałobnie, która w swojej żałobie dała się unieść i spadła niczym jesienne liście. To aluzja do elfów, poprzez wszystko to co w nich najlepsze w postaci królowej. Lecz królowa, nie umarła, trwa w tym stanie, tak jak i inne elfy. To też rozwinięcie myśli jesiennej natury elfów, jako zmierzchu, i żałoby ;-) Właśnie mi chodziło o niedokańczanie i zostawianie tylko poszlak, wskazówek, aluzji :-)

R'edoa - nie zgodzę się z brakiem wstępu, wstępem są narodziny kukułki i sposób jej życia, który nawiązuje do historii elfów i niedawnego buntu, potem przechodzi w żałobę o której pisze wyżej, a następnie następuje powtórzenie akcji, miasto - piękne, bogate, a wyzbyło się ludzi, którzy im pomogli, a potem znowu żałoba, smutek i piękno zarazem ;-)
_________________
The brighter light shines upon you, the darker becomes your heart.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Podobne Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
theme by michaczos.net & UnholyTeam
Tajemnice Antagarichu :: Heroes of Might & Magic 1,2,3,4,5,6 Forum